2009. június 5., péntek

Kétbodonyi Erdei Jövőiskola 2009

A Kétbodonyi Erdei Jövőiskolát a Római Klub Magyar Asszociációja és a BCE Jövőkutatás Tanszék rendezi minden évben, először 2004-ben került rá sor. A rendezvény mindig három napos, péntek délutántól szombat délelőttig tart. A helyszín sem változott eddig, a kétbodonyi „túristaházba” (sic!) térünk vissza minden évben. A program minden évben eltérő, azonban van néhány visszatérő elem: a péntek esti filmklubok, a szombat délelőtti kirándulások a környéken, és a szombat esti tábortűz közös főzéssel. Emellett vannak szakmai programok és foglalkozások, amelyeknek a témája valamilyen aktuális kérdés, amelyet jövőkutatóként közelítünk meg.

2009-ben, amikor a válság a gazdaságban a legnagyobb probléma, mindenki azt kérdezi a jövőkutatóktól, hogy mit kellene tenni. Hogy erre elfogadható, szakértői véleményekkel alátámasztott válaszokat adhassunk, közös álláspontot kialakítva,s szakértői kutatást fogunk végezni a Kétbodonyi Erdei Jövőiskolában. A workshopot Delphi-kutatással, online megkérdezés-sorozattal készítjük elő, hogy a Jövőiskolában be tudjuk fejezni a közös munkát.


A kutatás és a Jövőiskola workshopjainak témája a válság, illetve az azzal kapcsolatos jövőformálás: a lehetséges jövők körvonalazása, azok hajtóerőinek feltérképezése, és az összefüggések mélyebb feltárása. Mivel a meghívott résztvevők többsége közgazdász és foglalkozott már jövőkutatással, ezért azt gondoljuk, hogy a beérkezett válaszokat nem súlyozzuk aszerint, hogy ki mennyire szakértő, mindenki válaszát ugyanolyan mértékben vesszük figyelembe.

A többfordulós megkérdezést a klasszikus Delphi-módszer alapján végezzük. Az első részben nyitott kérdést fogunk feltenni a válság következményeivel és okaival kapcsolatban, amelyekre a szakmai vélemények mellett egyéb ötletekkel teli, kreatív válaszokat is várunk. A második fordulóhoz a beérkezett válaszokat összegezzük, és azokat kellene a résztvevőknek bizonyos aspektusok szerint osztályozni. Illetve azokat a gyenge jeleket keressük, amelyek a jelenleg kifulladó folyamatokkal kapcsolatban jelentek meg a múltban alternatívaként, illetve azokat, amelyek a jelenben már megfigyelhetőek, de még nem erősödtek fel egy valós alternatíva szintjére. A Jövőiskolában pedig a már meglévő eredményekkel dolgozunk tovább, és próbálunk meg egy olyan output-ot kialakítani, amely aztán példaértékűvé válhat mint jövőkutatási állásfoglalás a válsággal kapcsolatban.

A két forduló kérdéseire a választ a következő határidőkkel várjuk: június 11. és 17. Az előzetes kutatásban nem kötelező részt venni, enélkül is várunk mindenkit szeretettel a rendezvényen, illetve aki már tudja, hogy nem tud részt venni a Jövőiskolában, tőle is szeretettel várjuk a válaszokat, mert minden válasz nagyon hasznos, és hozzájárul ahhoz, hogy a kutatás minél eredményesebb legyen. Az első forduló után lesz összegzés, amely segíthet mindenkinek a többiek érdeklődéséről és véleményéről tájékozódni. Ezek is a blogon lesznek elérhetőek, letölthetőek.



Az első forduló kérdése, amelyre június 11-ig várjuk a válaszokat:

Mik lehetnek a jelenlegi válság további következményei? Ezeknek mi az oka?

A válaszokat külön dokumentumban, vagy ezen a címen elérhető kérdőív kitöltésével várjuk (kinek mi az egyszerűbb). Kérünk mindenkit, hogy próbáljon röviden válaszolni, jól strukturálva a válaszokat. Minél egyértelműbb és tömörebb a válasz, annál jobban tudjuk azt feldolgozni, és annál kevésbé fog elveszni a mondanivaló azáltal, hogy a válaszokat összegezni fogjuk.


Amennyiben bármi kérdés felmerül, szívesen válaszolunk azokra: erdeijovoiskola@gmail.com.



A kérdések megválaszolását előre is köszönjük!



Budapesti Corvinus Egyetem Jövőkutatás Tanszék


jovoiskola.blogspot.com

erdeijovoiskola@gmail.com

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése